Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu zbliża się do ważnego jubileuszu, obchodząc 30-lecie swojego istnienia. Z tej okazji miała miejsce sesja Rady Miasta, podczas której Prezydent oraz Przewodniczący Rady podziękowali dotychczasowej dyrektor MPU, Annie Stasiak, za jej dotychczasową pracę. Miejscowa pracownia, powołana w 1995 roku, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskiej Torunia, realizując szereg zadań związanych z urbanistyką. W artykule przedstawimy historię i osiągnięcia tej instytucji oraz nowe wyzwania, przed którymi stoi.
Miejska Pracownia Urbanistyczna została utworzona 1 maja 1995 roku na mocy uchwały Rady Miasta Torunia. Jej działalność rozpoczęła się w kontekście potrzeby tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego oraz poprawy jakości życia mieszkańców poprzez dbałość o ład urbanistyczny. Pracownia nawiązuje do tradycji planistycznej Torunia, która ma swoje korzenie w latach 30-tych XX wieku, a do kluczowych postaci ówczesnych działań w tym zakresie należy architekt Ignacy Tłoczek.
W ciągu trzech dekad MPU zrealizowała szereg istotnych dla miasta dokumentów planistycznych, w tym wiele miejscowych planów zagospodarowania. Obecnie, pracownia przygotowuje nowe zadania związane z reformą planowania przestrzennego z 2023 roku, co związane jest z większym udziałem społeczeństwa w procesach planistycznych. Działania te obejmują różnorodne formy konsultacji społecznych, umożliwiające mieszkańcom Torunia aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących przestrzeni miejskiej.
Źródło: Urząd Miasta Toruń
Oceń: 30-lecie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu
Zobacz Także