Muzyczne wydarzenie łączące Toruń z Kownem zainaugurowane


W dniu 20 czerwca 2026 roku w CKK Jordanki odbył się koncert „Marek Wakarecy in memoriam”, który zakończył 47. sezon artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz zainaugurował jubileuszowy, 30. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. To wydarzenie miało na celu uhonorowanie pamięci Marka Wakarecego, wybitnego dyrektora orkiestry i twórcy festiwalu. Wśród zebranych gości znalazły się ważne osobistości, co podkreśla wagę tego muzycznego spotkania.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent Miasta Torunia, Paweł Gulewski, a także przedstawiciele litewskich władz, w tym Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce. Podczas swojego wystąpienia, Prezydent zwrócił uwagę na osiągnięcia Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w minionym sezonie, w trakcie którego orkiestra zrealizowała blisko 550 wydarzeń, gromadząc niemal 90 tysięcy widzów. Uczestnictwo kluczowych postaci zaprasza do refleksji nad kulturalnym znaczeniem takich eventów dla miast.

W szczególny sposób uświetniono wieczór poprzez nadanie Sali Koncertowej imienia Marka Wakarecego. Przyjęcie takiej honorowej nazwy jest wyrazem uznania dla wkładu, jaki Marek Wakarecy miał w rozwój muzyczny Torunia. W części artystycznej koncertu zaprezentowano wyjątkowe utwory, w tym premierowe wykonanie „The Song of Two Rivers”, które ma symbolizować współpracę między Toruniem a Kownem. W programie znalazły się także znane dzieła, w tym „Cztery ostatnie pieśni” Richarda Straussa i monumentalny „Tako rzecze Zaratustra”. Jubileuszowy festiwal potrwa do 5 września 2026 roku, oferując bogaty program dla miłośników muzyki.

Źródło: Urząd Miasta Toruń


Oceń: Muzyczne wydarzenie łączące Toruń z Kownem zainaugurowane

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:13


Zobacz Także