Już 13 listopada odbędzie się kolejna piesza wycieczka z cyklu „60 + z PTTK”, poświęcona historii dworca kolejowego Toruń Główny oraz traktu pocztowego. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Spotkanie uczestników zaplanowano na godzinę 10.00 w okolicy placu Armii Krajowej, gdzie rozpocznie się wędrówka o długości około 5 km. Wycieczkę poprowadzi Teresa Karasiewicz, przodowniczka turystyki pieszej PTTK.
Podczas wycieczki uczestnicy poznają fascynującą historię toruńskiego dworca oraz jego znaczenie w kontekście rozwoju komunikacji kolejowej w regionie. Mówił o tym Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, który przypomniał, że nowa linia kolejowa do Wystrucia oraz most drogowo-kolejowy przez Wisłę zostały uroczyście otwarte 15 sierpnia 1873 roku. W związku z rosnącym ruchem pasażerskim, istniejący wówczas drewniany dworzec na Piaskach okazał się niewystarczający i podjęto decyzję o jego rozbudowie.
Niedokończony jeszcze, a zarazem gustowny i obszerny nowy budynek dworca rozpoczął działalność 1 lutego 1874 roku, przyciągając uwagę licznych mieszkańców i gości. Uczestnicy wycieczki dowiedzą się również, że wkrótce po otwarciu nowego obiektu, stary dworzec został zamknięty, a jego losy były dość zaskakujące. Plany przewidywały przeniesienie budynku w zupełnie inne miejsce, co do dzisiaj stanowi ciekawostkę w historii Torunia.
Oprócz priorytetowych funkcji obsługi pasażerskiej i towarowej, dworcowe placówki pocztowe odgrywały kluczową rolę w przekazywaniu korespondencji i przesyłek. W miarę wzrostu ilości przesyłek, w 1903 roku zorganizowano nową siedzibę urzędów pocztowych, co podkreśli nowoczesność i znaczenie komunikacji w tamtym okresie. Historie związane z dworcem stale przyciągają uwagę mieszkańców, co czyni wycieczkę doskonałą okazją do odkrycia toruńskiego dziedzictwa.
Źródło: Urząd Miasta Toruń
Oceń: Wycieczka szlakiem historii dworca kolejowego w Toruniu
Zobacz Także