Zmiany w procedurze doboru do służby w Policji


W dniu 14 października 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nową ustawę, która wprowadza istotne zmiany w procedurze doboru do służby w Policji oraz Straży Granicznej. Celem tych zmian jest zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych i ułatwienie procesu rekrutacji dla kandydatów, szczególnie absolwentów klas mundurowych i byłych funkcjonariuszy. Nowe regulacje mają na celu stworzenie warunków sprzyjających pozyskiwaniu najbardziej odpowiednich osób do służby. Zmiany te zostaną wprowadzone w życie po 14 dniach od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy dotyczące postępowania kwalifikacyjnego mają uprościć proces rekrutacji dla określonych grup kandydatów. Ustawodawca przewiduje m.in. rezygnację z niektórych etapów kwalifikacji, takich jak testy wiedzy czy badania psychologiczne, w przypadku byłych funkcjonariuszy, którzy w ostatnich latach pełnili służbę. Wprowadzono również możliwość dla absolwentów klas mundurowych przystąpienia do testu sprawności fizycznej jeszcze w trakcie nauki, co powinno ułatwić im start w służbie.

Co więcej, nowe regulacje wprowadzają również zasady dotyczące mianowania na stanowiska w służbie kontraktowej w Policji. Policjanci w takiej formie służby będą mianowani na stanowiskach szeregowych, a umowy kontraktowe będą trwały od 3 do 5 lat. Istotnym punktem zmiany jest także możliwość ubiegania się o stałe mianowanie przez kandydatów posiadających odpowiednie wykształcenie, co powinno zwiększyć liczbę osób zainteresowanych wstąpieniem do służby. Wprowadzenie tych regulacji ma szansę na pozytywny wpływ na rekrutację w Toruniu oraz w całym kraju, przyczyniając się do wzmacniania efektywności Policji.

Źródło: Policja Toruń


Oceń: Zmiany w procedurze doboru do służby w Policji

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:25


Zobacz Także